تورهای طبیعت گردی هایپرشیا

خانه وبلاگ نکات سفر سایر نکات

[رای: 2 میانگین: 5.0/5]
لطفا امتیاز دهید!
تمدید پاسپورت و جریمه تمدید پاسپورت
تمدید پاسپورت و جریمه تمدید پاسپورت

یکی از مدارک اصلی برای سفر به خارج از کشور گذرنامه یا همان پاسپورت است. معمولا پاسپورت‌ها از سوی دولت‌های هر کشور صادر می‌شود و دارای مدت زمان معینی نیز است. پس از اتمام این مدت زمان نیاز است تا دارنده پاسپورت اقدام به تعویض آن کند.

معمولا زمان اعتبار پاسپورت‌ها 5 سال است و پس از گذشت این مدت زمان شخص دارنده پاسپورت باید به تعویض آن اقدام نماید. برای این امر شخص دارنده پاسپورت همراه با مدارک زیر باید به پلیس + 10 مراجعه نماید. این مدارک عبارت اند از:

 1.  پر کردن فرم تمدید پاسپورت که از دفتر پلیس + 10 باید تهیه کنید
 2. پرداخت مبالغ تعیین شده فقط با دستگاه کارت‌ خوان دفاتر پلیس + 10
 3. اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه (اگر کارت ملی برایتان صادر نشده است می‌توانید تاییدیه ثبت احوال را دریافت نمایید.). همچنین افراد بالای 15 سال باید شناسنامه‌شان عکس‌دار باشد.
 4. ارائه آخرین پاسپورت معتبر
 5. عکس بیومتریک که دستگاه آن معمولا در دفاتر پلیس + 10 موجود است. شرایط عکس برای آقایان: بدون کلاه، عینک، آرایش مو، کراوات و زیورآلات و همچنین  رنگ لباس آن‌ها نباید با رنگ ‌زمینه عکس یکی باشد. شرایط برای خانم‌ها: حجاب خانم‌ها باید کامل باشد بگونه‌ایی که روسری و یا مقنعه آنها موها را کاملا پوشانده و فقط گردی صورت نمایان باشد. همچنین خانم‌ها باید بدون آرایش و زیورآلات باشند. برای افراد پایین 6 سال یک عکس باید ارائه شود.
 6. افراد پایین 15 سال می‌بایست گواهی اشتغال به تحصیلی، دفترچه بیمه و یا پاسپورت عکس‌دار را به‌همراه داشته باشند.
 7. افراد بازنشسته نظامی اگر بیشتر از 5 سال بازنشسته شده‌اند باید اصل و کپی کارت کانون بازنشستگی خود را به‌ همراه داشته باشند.
 8. افراد نظامی مشغول به کار نیز باید  نامه‌ موافقت حفاظت یگان مربوطه را به دبیرخانه‌ اداره‌ گذرنامه تحویل و پس از ثبت آن، به دفاتر خدمات الکترونیکی پلیس مراجعه نمایند.
 9.  آقایان باید کارت معافیت خود را ارائه دهند. افراد بالای 50 سال نیازی به کارت معافیت سربازی ندارند.
 10. دانش آموزان و یا دانشجویان پسر برای خارج شدن از کشور می‌بایست گواهی اشتغال به تحصیل خود را به نظام وظیفه عمومی ارائه دهند.
 11.  خانم‌هایی که اقامت کشورهای دیگر را دارند نیازی به اجازه محضری شوهرشان ندارند.
 12.  خانم‌هایی که همسر آنها فوت شده است باید با اصل گواهی فوت یا اصل شناسنامه شوهر فوت شده‌شان همراه با مهر ابطال به پلیس +10 مراجعه نمایند.
 13.  خانم‌های مطلقه نیز باید اصل طلاق‌نامه خود را به پلیس + 10 ارائه دهد.

 

تمدید پاسپورت چقدر زمان میبرد؟

پس از تحویل مدارک‌تان به پلیس + 10، مدارک شما بررسی و تایید می‌شود. پلیس + 10 به شما رسیدی می‌دهد که آن رسید را برای تحویل باید به مامور پست بدهید. معمولا این پرسه یک هفته تا 20 روز به‌طول می‌انجامد. معمولا پاسپورت به نشانی که در فرم نوشته‌اید ارسال می‌شود.

 

جریمه تمدید پاسپورت

و در آخر باید بدانید که اگر اعتبار پاسپورتتان تمام شده است و در کشور خود هستید نیازی به پرداخت جریمه ندارید. همچنین ایرانیانی که در خارج از کشور نیز هستند نیاز به پرداخت جریمه نمی‌باشند. 

نغمه نیکو 1400/02/22

 
برچسب‌ها: ویزاپاسپورت
فرم ارسال نظرات
Copyright © 2021 Hipersia. All rights reserved.