تورهای طبیعت گردی هایپرشیا

خانه وبلاگ جاذبه‌ها جاذبه‌های دیدنی طبیعی

[رای: 1 میانگین: 5/5]
لطفا امتیاز دهید!
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی کجاست؟

جنگلی کوهستانی، معروف به دالان بهشت که پس از تماشای زیبایی‎‌های طبیعت شما را به ییلاق‎‌های گرسماسر، جنت‎ رودبار، اکراسر و گلین می‌‎رساند. 

اگر طرفدار جنگل‎پیمایی و طبیعت گردی هستید جنگل دالخانی یکی از محبوب ترین و بکرترین مسیرهای جنگلی درقلب رامسر، عروس شهرهای شمال ایران می‎باشد.

جنگل دالخانی در روستای دالخانی یا دالیخانی و۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر قرار گرفته است. این جنگل ۸۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است و درامتداد جنگل‌های انبوه رامسر می‎باشد. ییلاق های جنت رودبار، گرسماسر، اکراسر و گلین، همچنین سد میجران از جاذبه های این سفر هیجان انگیز می باشد.

 

دالخانی

 

  • چرا جنگل دالخانی خاص است؟

فاصله کوتاه دریا تا جنگل، لذت عکاسی از مناظر چشمگیر، جنگل‎پیمایی در دالانی بهشتی با پوشش متراکم جنگلی و مه ‎های غلیظ، همه و همه دست به دست یکدیگر داده ‎اند و جاذبه‎ای خاص به جنگل دالخانی بخشیده‎‌اند. علاوه بر این طی گذار از این جنگل چشم نواز به دشت‌های وسیع و سرسبزی می‎رسیم که برخی از روستا‎های زیبای رامسر را در خود جای داده است. همچنین در جنگل دالخانی تقریبا زباله ای دیده نمی‌شود و در تمامی طول مسیر نیز سطل های زباله قرار دارد. این کار باعث شده زیبای های این جنگل دو چندان شود.

 

  • در سفر به جنگل دالخانی چه می‎بینم؟

 

  • روستای گرسماسر

نخستین روستایی که در انتهای جاده جنگلی به آن می‎رسید روستای گرسماسر می‎‌باشد. این روستای زیبا در ارتفاع بالایی قرار دارد و بیشتر اهالی شهر کتالم رامسر از آن به عنوان ییلاق استفاده می‎‌کنند. دید کامل به شهرهای رامسر و تنکابن و مناظر اطراف چشم‎انداز خارق العاده و لذت‎بخشی را ایجاد می‎‌کند. کوه سماموس، بلندترین کوه رامسر نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته است، به همین دلیل بسیاری از کوه ‎نوردان برای صعود به این قله از مسیر روستای گرسماسر استفاده می‎‌کنند. در کنار تمام جاذبه های موجود در روستا هوای بسیار مطبوع و خنک با دشت‌های وسیع، کوه‌ ‎های بلند و چشمه‎ های خنک منطق‌ه‎ای جذاب برای گردش و اقامت به وجود آورده‎‌اند.

 

  • ییلاق جنت رودبار

ییلاق جنت رودبار یکی از ییلاق های مهم و محبوب شهر رامسر محسوب می‌شود و برای دشت‎‌های گل گاوزبان خود بسیار مشهور شده است. تعداد دشت های گل گاوزبان در این منطقه به اندازه‎ای است که از آن به عنوان پایتخت گل گاوزبان ایران یاد می‎‌کنند و به طور متوسط سالانه از این روستا تا 40 تن از این گیاه دارویی برداشت می‎‌شود. ییلاق جنت رودبار در ارتفاعات قرار گرفته است و آب و هوایی کوهستانی دارد. وجود آبشار‎های متعدد و مه غلیظی که گاهی روستا را در بر می‎‌گیرد چشم‎اندازی خیره ‎کننده را ایجاد کرده است.

 

  • سد میجران

در ابتدای جاده جنگلی دالخانی مسیری انحرافی در سه راهی شَستا به سمت راست وجود دارد که به یکی از زیباترین سدهای ایران می‌رسد. سدی که محیط و طبیعت اطراف آن کمتر شناخته شده است؛ اما منظره‌ای تماشایی و دیدنی دارد. برای رسیدن به سد باید مسیری سخت با فراز و نشیب بسیاری را پشت سر بگذارید، اما در انتها زیبایی دریاچه که با جنگلی انبوه احاطه شده است خستگی مسیر را جبران می‌کند.

 

  • نکاتی که طی سفر به جنگل دالخانی باید بدانیم؟

مهمترین نکته طی جنگل‎پیمایی همراه شدن با افرادی آشنا به منطقه می‎باشد و هرگز از همراهان خود جدا نشوید. حتما در مسیر جنگل‎نوردی خود چند بطری آب همراه داشته باشید زیرا نمی‎‌توان به آب های مسیر و رودخانه ها اطمینان کرد.

برای جنگل‎نوردی از لباس‎‌های نخی استفاده کنید. برای جلوگیری از چسبیدن گل و لای به کف کفش خود، حتما از کفش‎‌های عاج‎دار استفاده کنید. همچنین احتمال بارش باران در جنگل دالخانی همواره وجود دارد. پس بهتر است همواره قبل از حرکت از شدت و سختی بارش باخبر شوید.

 

 دالخانی

 

  • برای دیدن جنگل دالخانی کی سفر کنیم؟

جنگل دالخانی در هر فصل زیبایی‎های خاص خودش را دارد. فصل بهار و تابستان به دلیل آب و هوای خنک آن بهترین زمان سفر به دالخانی می‌‎باشد. همچنین این جنگل در فصل پاییز به دلیل پوشش گیاهی منطقه، پذیرای سیل عظیمی از عکاسان نیز می‎‌باشد.

 

  • از چه مسیری به دالخانی برویم؟

برای رسیدن به جنگل دالخانی باید به سمت شرق رامسر حرکت کنید تا به سه راهی جنت رودبار برسید. سه راهی را به داخل (سمت راست) بپیچید و راه را ادامه دهید. کم کم جنگل دالخانی پیش چشمان شما نمایان می‎شود. توجه داشته باشید که مسیر جنگل دالخانی در بیشتر قسمت ها شیب رو به بالایی دارد پس بهتر است پیش از حرکت وسیله نقلیه خود را به طور کامل چک کنید تا دچار مشکل نشوید.

دسترسی به دالخانی با وسیله نقلیه عمومی ممکن نیست. اگر وسیله نقلیه ندارید می‎‌توانید از رامسر یا سادات شهر با استفاده از تاکسی‌های دربست خود را به جنگل برسانید.

1400/05/23

 
فرم ارسال نظرات
Copyright © 2022 Hipersia. All rights reserved.