تورهای طبیعت گردی هایپرشیا

خانه وبلاگ جاذبه‌ها جاذبه‌های دیدنی

[رای: 2 میانگین: 3.5/5]
لطفا امتیاز دهید!
جنگل راش کجاست؟

درخت راش، نماد اصالت جنگلی است و اگر این درخت در محلی متراکم شود، نوستالژی عجیبی در ذهن فراهم می‌کند. 

جنگل راش پوشیده از درخت‌های انبوه و مقاوم است که چوب بسیار باارزشی دارد، در جنگل طبیعی معمولاً درختان کوچک و بزرگ و تنومند به‌طور نامنظم و همچنین علف‌های خودرو فراوان‌اند. جنگل مجموعه‌ای است از درختان، درختچه‌ها، پوشش گیاهی، جانوران و میکروارگانیسم‌ها (قارچ‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها) که به همراه عوامل طبیعی غیر حیاتی مانند خاک، آب، دما، باد و... محیط و رویشگاه و زیستگاه مشخص و معلومی را به وجود آورده‌اند.
 
 

پوشش گیاهی جنگل‌ها در اثر تبخیر و تعرق در یک محیط موجب تعدیل آب‌وهوا و ایجاد باران می‌شود. البته که تقریباً 3 درصد باران‌های کره زمین را جنگل‌ها ایجاد می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های یک جنگل زیبا جلوگیری از سروصدای زیاد است. چوب راش که در جنگل‌های ایران فراوان یافت می‌شود را در موارد مختلف ازجمله برای ساختمان، منازل روستایی و ساخت بسیار امور استفاده می‌کنند. درخت راش در جلگه تقریباً نایاب است اما در جنگل راش و در بلندی‌های کوهستان‌ها فراوان است. در گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا جنگل‌های خالص آن یافت می‌شود. راش درختی است سایه‌پسند و ازاین‌رو دارای شاخ و برگ فراوان است. نهال جوان آن از سرمای شدید زود آسیب می‌بیند و به‌ویژه سرمای بهاره برگ‌های آن را نابود می‌سازد، گرمای زیاد نیز برای آن زیان‌بخش است. در نقاط سرد خوب رشد نمی‌کند ولی در جاهای گرم تا اندازه‌ای بهتر رشت می‌کند. درخت راش دارای ریشه‌های سطحی است و برای جنگل‌های خاک‌های کم ضخامت و آهکی مناسب است. در جنگل‌های انبوه از شصت تا هشتاد سالگی ولی در فضای باز از 40 تا 50 سالگی بار می‌دهد. در خاک‌های خوب هر 5 یا 6 سال یک‌بار و در آب‌وهوای ناسازگار هر 15 سال یک‌بار میوه فراوان می‌دهد. میوه‌اش 5 تا 7 درصد روغن دارد. ارتفاع آن خیلی زیاد می‌شود و به 35 متر و قطرش به یک متر و نیم می‌رسد.

عمر درخت‌های راش 200 تا 250 سال است. چوب آن برای ساختن در و پنجره و تراورس راه‌آهن و میز و صندلی و مبل و صندوق و غیره بکار می‌رود و مصرف آن بیش از دیگر چوب‌ها است. از سلولز آن پارچه‌های ابریشمی لطیف و خوب تهیه می‌شود. زغال و هیزم آن نیز مرغوب است.

 
 • پنج دلیل اصلی برای سفر به جنگل راش کدامند؟

 1. حضور در میان درختان تنومند و سیلندریک و سربه فلک کشیده راش 
 2. بازدید از کلیماکس جنگل های هیرکانی
 3. تجربه جنگل پیمایی سبک در مسیر به فرد، زیبا و کم شیب
 4. تجربه و هیجان وانت سواری در مسیر منحصر به فرد جاده جنگلی فریم
 5. طعم غذای گرم (جوجه کباب) در دل طبیعت بکر فریم

 

 • زمان سفر برای بازدید از  جنگل راش چه فصلی از سال است؟

زمان مناسب برای برای دیدن این جنگل از انتهای اردیبهشت ماه تا ابتدای دی ماه است. اما این موضوع بدین معنا نیست که زیبایی این جنگل در بقیه سال کاهش می‌یابد بلکه به علت شرایط جوی رفتن به این منطقه سخت می‌شود. هایپرشیا در این فصول تورهای مختلفی برای بازدید از این جنگل دارد.

 

 • از چه مسیری به دیدن این جنگل برویم؟

مسیر دسترسی به آن از جاده هراز، 25 کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق و به سمت سنگچال دارای فرعی است. طول جاده فرعی تا سنگچال 18 کیلومتر و فاصله پرشیب سنگچال تا راش نیز حدود 5 کیلومتر است.

 

برای مشاهده تورهای جنگل راش اینجا را کلیک نمایید.

 •  برنامه پیشنهادی هایپرشیا برای سفر به جنگل راش چیست؟
هایپرشیا برای بازدید از این منطقه سفری یک روزه پیشنهاد می‌کند.
صبح زود تهران را به‌سوی فیروزکوه ترک کنید. پس از صرف صبحانه در رستوران، به سمت پل سفید و از آنجا به روستای سنگده حرکت کنید. مسیر خاکی را با وسایل نقلیه محلی رد کنید. تا به مسیر پیاده‌روی برسید. سپس در مسیر زیبای جنگلی راش به‌سوی کلبه پیاده‌روی کنید تا ناهار را در طبیعت، زیر سایه درختان صرف کنید. پس از استراحت، به سمت وسایل نقلیه بازگردید. شب‌هنگام تهران خواهید بود.
محسن فاتحی 1399/11/22

 

اختصاصی: تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت هایپرشیا
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب سایت هایپرشیا مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.

فرم ارسال نظرات
 • مطهره
 • 1395/06/21, 11:14
 • 4 0
 • پاسخ

چطور میتونم از سفرهاتون خبردار بشم؟؟کانال تلگرام یا اینستاگرام ندارید؟

 • ناشناس
 • 1395/06/23, 13:59

سلام،
ممنون خواهم شد اینستاگرام ما را دنبال کنید:
https://www.instagram.com/hipersia/

Copyright © 2021 Hipersia. All rights reserved.