تورهای طبیعت گردی هایپرشیا

خانه وبلاگ جاذبه‌ها جاذبه‌های دیدنی تاریخی

[رای: 1 میانگین: 5.0/5]
لطفا امتیاز دهید!
تیمره کجاست؟

حکایتی پر رمز و راز از انسانهای گذشته؛ تعاملاتی به خشونت سنگ اما لطافت زندگانی نهفته در بطنشان؛ سنگ نگاره هایی که راوی تجارب گذشتگان به نسل های بعدی می باشند.

تیمره در تقاطع سرچشمه های رود اناربار و ما بین شهرهای محلات، خمین و گلپایگان قرار گرفته است. این سنگ نگاره های پر رمز و راز در سه استان مرکزی، لرستان و اصفهان واقع شده اند و چون تمرکز این آثار در محدوده خمین است(بیش از 21000 مورد)، به نام "تیمره" معروف است. از این ناحیه با اسامی "تیمره"، "تیمرتین" و "کمره" نیز یاد شده است.

"قیدو" و "مزاین" کهن ترین آثار تاریخی و هنری به جا مانده از سنگ نگاره های این منطقه است.

 تیمره کجاست؟

 

 

 • چرا تیمره خاص است؟

این ناحیه یکی از شگفتی های گردشگری را در دل خود نهفته دارد، وجود قدیمی ترین نمونه های حکاکی بشر، نمونه ای از کهن ترین زیستگاه های انسانی که به ما کمک می کند تا نظاره گر سیر تغییر و تحول در زندگی انسان در هزاران سال قبل باشیم، جاذبه ای خاص را به این منطقه بخشیده است.

قرارگیری سنگ نگاره هایی در 31 محوطه با مساحتی بالغ بر 50 کیلومتر مربع یک موزه بی بدیل با نگار خانه کهنِ بی سقف را به ارمغان آورده است. تصاویر حک شده بر سنگ نگاره ها که گاهی به صورت انتزاعی و گاهی طبیعی بوده است شامل تقسیم بندی های خاص می باشد؛ نقوش حیوانی چون: بز کوهی(بیش از سایر نقوش در این سنگ نگاره ها موجود می باشد؛ به ویژه بز کوهی نر با شاخ های بسیار بزرگ و کشیده)، سگ سانان، گربه سانان، اسب، شتر یک کوهانه، قوچ، ماهی، ببر، گاو؛ پرندگانی نظیر: لک لک، هدهد و کبک؛ نقوش گیاهی مانند: سرو، کاج و خوشه گندم؛ همچنین تصاویری از نبردهای پهلوانی، رقص های جادویی، زنان باردار، کاروان شتر و انسان هایی با دست های بزرگ در بین آن ها به چشم می خورد. جالب است بدانیم این نقوش پر رمز و راز به صورت ضربه ای بر روی صخره های سنگی به روش کنده کاری و بدون حجم ایجاد شده اند. انسان گذشته گویا با هدف انتقال تجارب خود به نسل های بعد این نحوه ارتباط را برگزیده است؛ چرا که علائم حک شده شامل اطلاعات معیشتی، شکار و شیوه زندگی می باشد.

  تیمره کجاست؟

 

 

 • برای دیدن سنگ نگاره ها ی تیمره کی سفر کنیم؟

 اقلیم خمین در زمستان ها بسیار سردسیر و در تابستان ها بسیار داغ و گرم است. از این رو مناسب ترین زمان سفر و ماجراجویی در بین سنگ نگاره های تیمره اواسط بهار و اوایل پائیز می‎باشد.

 

 • چگونه به تیمره برویم؟

 1. اگر قصد سفر به تیمره را دارید از طریق بزرگراه خمین- اراک می‌توان از شمال از طریق شهر اراک و از غرب از طریق جاده خمین- الیگودرز از طریق شهر الیگودرز و از شرق از طریق جاده خمین - دلیجان و همچنین از جنوب از طریق بزرگراه خمین- گلپایگان وارد شهرستان خمین شد.
 2. خمین فاقد فرودگاه است، اما می توان از فرودگاه شهر اراک که در ۶۰ کیلومتری خمین است استفاده کرد. اراک دارای فرودگاهی بسیار بزرگ با امکانات پروازی بسیار مناسب است.
 3. خمین به شبکه راه آهن سراسری متصل نیست. اما خط راه آهن اراک_اصفهان که در دست احداث است از خمین می گذر، با این حال برای سفر به خمین با قطار می توان از ایستگاه راه آهن اراک استفاده کرد.
 4. پایانه اتوبوس‌رانی مرکزی (ترمینال خمین)، برای حمل و نقل اتوبوسی میان‌شهری وجود دارند. شهر خمین تقریبا به تمام مراکز استان و شهرهای ایران به صورت روزانه اتوبوس و تاکسی دارد.

 

 

1401/01/05

 
برچسب‌ها: تاریخیمرکزیخمین
فرم ارسال نظرات
 • بردیا ایرانی
 • 1399/08/29, 14:41
 • 1 1
 • پاسخ

جناب علی آقای گلپایگانی
شما اگر یه کم مطالعه کنی هم در تاریخ حمزه اصفهانی و هم متون تاریخی بعد از اسلام، دقیقا این عبارت در توصیف خمین نقل قول شده که «« تیمره بعد از ورود اعراب به ایران به کمره تغییر نام پیدا کرده و دیاری است که گلپایگانی ها آن را کمره می خوانند….»»
اگرچه در خیلی از مناطق ایران سنگ نگاره وجود دارد. اما تمرکز سنگ نگاره ها در منطقه تیمره (خمین باستان) می‌باشد. ضمن اینکه غیر از ناحیه تاریخی قید و مزاین خمین در سایر روستاهای خمین از جمله برجک و آشمسیان در غرب خمین و دهنو در جنوب غرب خمین هم از این آثاذ وجود دارد. لذا شایسته و زیبنده نیست که شهر گلپایگان به صرف داستن فقط یک منطقه کوچک آنهم روستای غرقاب خود را پایتخت سنگ نگاره‌های ایران معرفی کند. هم جعل تاریخ است و هم هویت سازی‌های توخالی است. انتظار می‌رود به همان ترتیب که مردم خمین برای لبنیات و کباب گلپایگان ارزش قایل هستند و علیرغم داشتن همین محصولات با همان کیفیت، اما هیچگاه جعل هویت نکردند و همیشه سعس کردند بهتریم همسایه برای گلپایگان باشند. حرکت اخیر مسولان سیاسی گلپایگان برای دست اندازی و تصاحب بخش مراد دقیقا اعتراف به همین هویت سازی جعلی است. انشاالله گلپایگان که امروزه هم از نظر وسعت و هم جمعیت و هم سیاست از خمین کوچک‌تر است بجای تقابل با خمین، در کنار خمین هرکدام از پتانسیل‌های خود به خوبی استفاده کنند و منطقه گردشگری نمونه ای را ایجاد کنند. ما دوستدار قلبی نزدیکترین همسایه خمد یعنی گلپایگان هستیم

داداش تيمره مربوط به گلپايگان هست نه خمين.يكم بيشتر تحقيق كنى بد نيست.

 • علی هاشمی
 • 1398/12/29, 21:43

این منطقه مربوط به روستای آشمسیانه که خمین حساب میشه. شما یکم بیشتر تحقیق کن

 • ناشناس
 • 1399/01/23, 03:30

تیمره یا کمره نام قدیم خمین هست و قیدو یکی از روستاهای خمین اقای که نوشتی تیمره مال گلیایکان هست

 • ناشناس
 • 1399/02/13, 10:47

داداش پس اونهایی که این همه تحقیق کردن و گفتن تیمره مربوط به خمین هست دروغ میگن،در ضمن تمرکز این نگاره ها اطراف روستای قیدو مزاین هست که از روستاهای خمین هستن نه گلپایگان

Copyright © 2022 Hipersia. All rights reserved.